theWord

 theWord - náhled obrazovky programu - klikněte pro podrobný náhled!

Domovská stránka programu je www.theword.net.

 

   theWord je skvělý biblický program, který je dostupný zdarma (včetně většiny modulů). Tento program však není mezi českými uživateli příliš známý a používaný. Hlavním důvodem je myslím skutečnost, že do nedávna byla jediným dostupným českým překladem Česká Bible kralická. V současné době je k dispozici i překlad Bible 21, ale ani to není příliš velká nabídka...


   Kdysi jsem pro biblický program E-Sword vytvořil několik modulů - českých překladů bible. Bohužel až teprve poté jsem zjistil, že E-Sword prostě nezvládá vyhledávání českých znaků. Když jsem narazil na program theWord, zjistil jsem, že je možno využít ony moduly E-Swordu pro vytvoření modulů pro theWord. Takže pod článkem můžete najít odkazy ke stažení modulů CEP - Český ekumenický překlad, Pentateuch - Český rabínský překlad (překlad rabínů Sichera a Hirsche), PNS - Překlad nového světa (překlad Svědků Jehovových), TBH - Transliterated Biblia Hebraica - český přepis hebrejského originálu a JB - Jeruzalémská bible (pracovní verze - pouze starý zákon). Nainstalujte si samotný program, stáhněte a nainstalujte si požadované moduly z internetu, a můžete si samozřejmě stáhnout a používat i moduly, které najdete pod tímto článkem. Stáhněte si požadované zazipované moduly a poté je rozbalte do hlavní složky programu theWord (standardně např. C:\Program Files\The Word).


   Vraťme se nyní k samotnému programu theWord. U tohoto biblického programu najdete zřejmě vše, co může "běžný smrtelník" potřebovat. theWord je možnostmi a funkcemi velice podobný programu DAVAR. theWord je graficky propracovanější než DAVAR, a abyste mohli plně využít všech jeho možností, dalo by se říci, že čím větší monitor a rozlišení, tím lépe. theWord nabízí 8 přednastavených rozložení obrazovek, a také mnoho barevných vzhledů. Můžete si vytvořit i své vlastní rozložení obrazovek a panelů, a to potom uložit.


   theWord umožňuje precizní vyhledávání, včetně grafického zobrazení výsledků hledání. K dispozici je česká lokalizace programu (české prostředí). Do programu si můžete stáhnout opravdu velké množství překladů, slovníků a komentářů (aktualizace modulů i stahování nových je k dispozici on-line - přímo z programu), můžete si zvolit, jaký slovník chcete používat jako výchozí, můžete si samozřejmě nastavit font písma, zobrazení Strongových čísel apod. Program umožňuje používat porovnávací režim - současné zobrazení více překladů, a to jak vedle sebe, tak pod sebou. apod. Dále si můžete pohodlně vytvářet vlastní poznámky k veršům, a také tématické poznámky (předmětné poznámky). Mezi další funkce patří možnost vytvářet vlastní moduly - komentáře, slovníky, všeobecné knihy a mapy nebo obrázky.


   Závěr a zhodnocení: Biblický program theWord rozhodně patří mezi to nejlepší, co v této oblasti vůbec existuje (a navíc je zdarma). Pokud přemýšlíte o hloubkovém studiu Písma, doporučuji vám kromě mojí Studijní on-line bible biblický program DAVAR nebo právě theWord.

 

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)
Přílohy:
SouborPopisVelikost
Stáhnout tento soubor (cep.zip)ČEPČeský ekumenický překlad1313 kB
Stáhnout tento soubor (jb-cz.zip)JBJeruzalémská bible - pracovní verze (pouze SZ)734 kB
Stáhnout tento soubor (pentateuch.zip)PentateuchČeský rabínský překlad239 kB
Stáhnout tento soubor (pns.zip)PNSPřeklad nového světa1426 kB
Stáhnout tento soubor (tbh.zip)TBHTransliterated Biblia Hebraica (český přepis)678 kB