Jak můžete pomoci?

(Aktualizováno 10.11.2015)   

    Mnoho internetových projektů obsahuje na svých stránkách odkaz s možností, jak mohou lidé pomoci. Obvykle ta stránka obsahuje vlastně jen číslo účtu, kam mají lidé posílat své peníze. Tento server je jiný. Nestojím o peníze nikoho z vás. Jak stránky "O Bohu", tak internetový biblický program "Studijní on-line bible" (stejně jako všechny mé ostatní projekty) jsou naprosto bezplatné a volně přístupné projekty. Mou touhou je pomoci ostatním při hledání odpovědí na nejrůznější otázky týkající se Boha a jeho slova - bible.

 

   Pokud se na cíli těchto projektů chcete podílet, budu rád. Možností jak pomoci mne napadá hned několik:


1) Překlad stránek do jiného jazyka
   Věřím, že obsah stránek "O Bohu" může být přínosem i pro lidi bez znalosti češtiny. A protože strojový překlad od Googlu je bohužel pouze slabou náhražkou skutečného kvalitního lidského překladu, potřebuji pomoc s překladem stránek do jiných jazyků. Prozatím jsem začal s prací na anglické (www.obohu.cz/en) a německé (www.obohu.cz/de) verzi stránek. Kdybych se o překlad do angličtiny nebo němčiny pokoušel já, dopadlo by to nejspíš podobně špatně jako od Google Translatoru, a tak jsem nucen (alespoň prozatím) nechat si články překládat profesionálními překladateli - za úplatu. Pokud tedy ovládáte nějaký cizí jazyk (např. EN, DE, RU, ES, FR apod.), a chtěli byste pomoci s překladem, budu velice rád. Ideální je samozřejmě rodilý mluvčí v daném cizím jazyce, který je věřící (křesťan) a delší dobu již žije v Česku :-)

 


2) Překlad rozhraní Studijní on-line bible do jiného jazyka
   Naprogramoval jsem tento bezplatný biblický program tak, aby mohl být pomocí nejen pro uživatele z České republiky, ale pokud možno i pro uživatele z mnoha dalších národů. Připravil jsem rozhraní již v 9 jazycích, ale pokud ovládáte nějaký další jazyk, rád uvítám Vaši pomoc (nebo mne alespoň můžete upozornit na chyby ve stávajících jazycích).

 


3) Rozšíření Studijní on-line bible o další překlady či namluvené verze
   Momentálně (10.11.2015) obsahuje SOB již cca 220 překladů bible a zdrojových textů, + konkordance, slovníky a komentáře. Vzhledem k tomu, že jsem s tímto projektem začal poměrně nedávno, je to myslím docela dost. Nemám v úmyslu z vlastní iniciativy SOB nějak výrazněji rozšiřovat, ale pokud seženete např. elektronickou verzi nějakého překladu bible + souhlas k jejímu zveřejnění v SOB, pravděpodobně se na přidání do SOB domluvíme (raději mi dejte vědět předem).

 


4) Rozšíření Studijní on-line bible o další slovníky a funkce
   Jedná se o stejnou situaci jako u předchozího bodu. Snažím se o vytvoření aplikace, která by i lidem bez znalostí biblických jazyků umožnila jednoduše zjistit, co stojí v originálu bible. Momentálně jsem pro tento účel připravil např. i slovníky z hebrejštiny a řečtiny do angličtiny, němčiny, češtiny a ruštiny, řecké zdroje nového zákona osazené Strongovými čísly (s napojením na slovníky a automatickým výběrem slovníku dle vybraného jazyku rozhraní SOB) a morfologií (prozatím jsem morfologii v angličtině přeložil do češtiny, ruštiny, španělštiny, francouzštiny a polštiny, přátelé připravili i překlad do slovenštiny a němčiny). Pokud můžete v elektronické podobě sehnat nějaký cizojazyčný slovník biblických jazyků s napojením na Strongova čísla, budu moc rád. Pokud ovládáte biblickou hebrejštinu a máte chuť pomoci, myslím, že by bylo skvělé připravit pro uživatele SOB verzi hebrejského textu nejen se Strongovými čísly, ale i s morfologií (v angličtině, češtině, němčině apod.). O technickou stránku věci bych se postaral, ale bez pomoci někoho s dobrou znalostí biblické hebrejštiny toto vylepšení nezvládnu. Další možností pomoci pro české a slovenské uživatele SOB by bylo např. osazení hebrejsko-českého slovníku Jirky Vytlačila Strongovými čísly, případně to samé s hebrejsko-slovenským slovníkem, který vytvořil Valerian Trabalka.

 

   Jak vidíte, prozatím bych uvítal především pomoc v oblasti překladů. Ale jak se říká: "Dobrovolnosti se meze nekladou". Můžete sami přijít s nápady, co udělat a jak pomoci. Nejedná se vlastně ani tak pomoc pro mne, jako spíše pro všechny uživatele stránek "O Bohu" a "Studijní on-line bible". Věřím, že ať již na poli šíření Božího slova uděláte cokoli, nikdo o svou odměnu od samotného Boha nepřijde :-)


 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.75 (6 hlasů)