Modlitba pro nevěřící

   Tento článek je určen zejména pro ty, kteří ještě Boha neznají, případně pro ty, kteří mají s modlitbou problémy. Musím vám říci, že jsem mnoho let nenáviděl slovo modlitba, a také vše, co jsem si pod tímto pojmem představoval. Když jsem slyšel slovo „modlitba“, viděl jsem před očima mnichy a jeptišky s korálky v ruce (v římsko-katolické církvi tomu říkají tuším růženec), jak donekonečna opakují nějaké naučené „modlitby“ a dělalo se mi z toho obrazu zle. Modlitbě jsem sám pro sebe říkal „škemrání“, a život s Bohem jsem podle toho bral jako „život škemrání“. Prostě nic, o co by mohl normální člověk stát. Pak mi jednou někdo řekl kratinkou větu, a můj postoj se podstatně změnil. Ta věta zněla: „Modlitba = rozhovor s Bohem“.

    Cože? Že by to nebylo jen o neustálém škemrání o nějaké to požehnání (něco dobrého)? Že bych si mohl s Bohem normálně povídat, a očekávat, že bude mluvit a nebo jednat? Že prostě nějakým způsobem odpoví?


Matouš 7, 7-11: „Žádejte, a bude vám dáno; hledejte, a naleznete; tlučte, a bude vám otevřeno. Neboť každý, kdo žádá, dostává, a kdo hledá, nalézá a tomu, kdo tluče, bude otevřeno. Kdo z vás je takový člověk, který podá svému synu kámen, když ho požádá o chléb? Nebo mu podá hada, když ho požádá o rybu? Jestliže tedy vy, ač jste zlí, umíte svým dětem dávat dobré dary, čím spíše dá dobré věci těm, kteří ho žádají, váš Otec, který je v nebesích!“


   V bibli stálo, že Bůh dá dobré věci těm, kdo Jej prosí, ještě spolehlivěji, než rodiče svým dětem. To je docela šokující, nemyslíte?


   No jo, ale když ani nevím, jestli nějaký Bůh doopravdy je? Jak to mohu poznat? Jak Ho mohu poznat a najít? V bibli jsem našel verš:

Jeremjáš 29, 13: Když mě budete hledat, naleznete mě, pokud mě budete hledat celým svým srdcem.


   Říkal jsem si: „No jistě, to je pěkný „křesťanský“ alibismus. Pokud se nic nestane, nikdo mi nebude odpovídat, nikdo na mé volání nijak nezareaguje, tak jsem do toho asi nedal celé srdce......“


   V bibli jsem našel i odpověď na to, jak je to s tou mou představou modlících se mnichů a jeptišek, opakujících dokola naučené „modlitby“:

Matouš 6, 7-8: Když se modlíte, neopakujte naprázdno slova jako pohané, neboť ti se domnívají, že budou vyslyšeni pro množství svých slov. Nebuďte proto jako oni; vždyť váš Otec ví, co potřebujete, dříve než jej poprosíte.


   Vidíte? Žádné mumlání stále dokola! Nejednáme přeci s nějakým automatem! Modlitba je rozhovor s Bohem! S tím, kdo nás stvořil, kdo o nás ví naprosto všechno, kdo zná každou naší myšlenku, a kdo ví i o všem, co máme ve svém srdci. Na co kvanta slov, když ví i to, na co se Jej chceme zeptat, nebo to, oč Jej chceme prosit? Byl by to vůbec Bůh, kdyby takový nebyl?


   Jak jsem již řekl, tento článek je zejména pro ty, kteří Boha ještě neznají, ale kteří by chtěli poznat pravdu. Budu tedy mluvit přímo k vám. Je jasné, že si nejste jisti tím, zda vůbec Bůh je, nebo jestli je to právě ten „Bůh bible“. Možná vám o Bohu někdo říkal, možná jste četli nebo viděli něco, co se vás dotklo a co vás oslovilo. Možná hledáte smysl života. Možná hledáte pomoc v pro vás neřešitelné situaci. Možná potřebujete uzdravení, které je mimo možnosti lékařů. Možná potřebujete vysvobození z nějaké závislosti (alkohol, drogy, cigarety, hry o peníze,...), depresí, poruch příjmu potravy, fóbií (nezvladatelných strachů) apod. Je jedno, co hledáte, pokud hledáte odpověď u Boha. U stvořitele vesmíru, Otce Ježíše z Nazaretu. Pokud znáte nějakou naučenou modlitbu, tak na ni zapomeňte!


   Mluvte k Bohu svými slovy! Zavolejte na Něho, a poproste Jej, aby se vám dal poznat! Aby vám nějakým způsobem dal vědět, že opravdu existuje. Řekněte Mu, co vás trápí, s čím potřebujete pomoci, a o tu pomoc Jej poproste! Na nic si nehrajte, zapomeňte na jakoukoli přetvářku! Bůh o vás stejně všechno ví. Proto se můžete uvolnit, a můžete mluvit bez obalu a zbytečných frází!


   Věřím, že Bůh vám nějakým způsobem odpoví. Nemohu vám říci jakým způsobem, protože jak jsem již řekl: „Bůh není nějaký automat“. S každým jedná jedinečným způsobem. Podstatná je vaše upřímnost a touha poznat pravdu......

 

                  Myslím, že nemáte co ztratit, můžete pouze získat ......

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.80 (20 hlasů)