Co z nás zůstane, když dáme svůj život Bohu?

   Tak takhle nějak podobně zní otázka, která se mi jednou či dvakrát do roka objevovala v mysli, obvykle ve chvíli, kdy jsem měl udělat nějaký krok, který by mne mohl posunout blíže k Bohu. Zbavit se konkrétních nesprávných postojů, správně se rozhodnout bez ohledu na pocity apod. Tento článek píši především pro případ, že se někdo zamýšlí nad stejnou či podobnou otázkou. 


Zbav se všeho .....!

     Nejspíš to znáte. Poznáváte bibli, a možná Vás někdy napadne, že Vás Bůh chce připravit snad o všechno příjemné. Nemáte se opíjet, máte přestat lhát a krást, žádný sex mimo manželství, milovat své bližní jako sebe sama, resp. považovat druhé za přednější sebe, přestat se chlubit, poslouchat rodiče, neříkat sprosté vtipy ..... Možná Vás někdy napadlo i to, co napadalo i mne: "Co ze mne zůstane, když každou oblast svého života vydám Bohu? Co ze mne zůstane, když se zbavím i své pýchy a touhy po uznání? Co mi zůstane, když se vzdám všech příjemných hříchů, které tak rychle a jednoduše dokáží zlepšit mé pocity? Vždyť ze mne nezůstane nic! Budu již pouze nějaká loutka, bez vlastní vůle. Takový život nemá ani cenu žít."

 

 

Loutka?

   Nikdy Vás nic podobného nenapadlo, že? :-) To nevadí. Pro případ, že by se tak stalo, pojďme zjistit, jaká je pravda! Jak už to tak bývá, pravdou je téměř přesný opak. Pleteme si Boží charakter se Satanovým. Satan je ten, kdo z lidí dělá loutky, ne Bůh! Satan je ten, kdo se svojí čeládkou - démony - připravuje lidi o svobodu, důstojnost i sám život. Deprese, závislosti a nutkání, poruchy příjmu potravy, fóbie (nezvladatelný strach), posedlost - to vše je práce toho zlého. Pokud otevřete dveře tomu zlému, např. "nejlépe" skrze okultismus, těžké hříchy apod., udělá si z vás nejspíš časem svého nedobrovolného otroka! Pak (a nebo ještě lépe předtím) je na místě se ptát: "Co ze mne zbude?"


   S Bohem je to úplně jinak. Jestliže po nás Bůh chce, abychom se ve svém životě něčeho vzdali, pak vždy pro naše dobro. Miluje nás, a nechce, aby nikdo z nás skončil v nějaké závislosti, nebo jakýmkoli způsobem ve spárech toho zlého. Bůh ví, že hřích nás ničí, a že nás od Něho odděluje. Není to snaha připravit nás o zážitky z drog, alkoholu, sexuálních radovánek mimo manželství, ale snaha uchránit nás od závislostí, nemocí apod.


   Naše padlá přirozenost nás láká, abychom měli svůj život pod kontrolou. Mít věci a svůj život pod kontrolou je však pouhá iluze. Nic takového není možné, a navíc nás tato snaha vzdaluje od Boha (kvůli pýše a nezávislosti). Výsledkem snažení o to mít život a věci pod kontrolou bývá často pravý opak!!! Vytvořil jsem internetové stránky věnované PPP (poruchy příjmu potravy - anorexie, bulímie, záchvatovité přejídání apod.), a přestože jsou teprve v začátcích, výsledky anket mne velmi překvapily. PPP jsou jednou z nejhorších Satanových pastí. Snaha o dokonalost a o to, mít věci pod kontrolou (hmotnost, jídlo, tělesný vzhled) dostává lidi do svázanosti, ze které se jen málo lidí zcela dostane. V anonymní anketě s otázkou, zda lidé s PPP slyší nějaké hlasy, které jim nadávají, přikazují, zakazují apod. odpověděly cca. 3/4 že ANO! Démonické bytosti v pozadí PPP si z lidí dělají otroky a "loutky", kterým zakazují jídlo, nebo je naopak nutí jíst neuvěřitelná množství jídla a poté zvracet, a pokud neposlouchají, tak jim způsobují šílené bolesti, noční můry a podobně. Je mi smutno i z toho, když vidím v práci kolegyně a kolegy, kteří musí mnohokrát denně vyběhnout z firmy, aby si zapálili. Mohli bychom se zde bavit o alkoholících, narkomanech apod., ale věřím, že pro pochopení principu to stačí.

 

 

Jak je tomu tedy s Bohem?

   Bůh jako náš milující stvořitel ví nejlépe, co je pro nás dobré a co nás naopak ničí. Zanechal nám zde své slovo - bibli, abychom se o Něm, jeho charakteru a plánech mohli dozvědět více. Dalo by se říci, že bible je kromě jiného i takovým "návodem k použití" pro člověka a pro jeho život. Bojíte se, co z Vás zbude, když se vzdáte všech svých hříchů, charakterových vad apod.? Myslíte si, že když Bohu řeknete: "Chci Tě poslouchat, odevzdávám Ti svůj život!", že zahřmí, a Bůh nad Vámi převezme kontrolu jako nějaký démon? Kdepak. Podívejte se na to, co říká Písmo (bible)! Chcete poslouchat a následovat Boha?


Lukáš 9, 23: Všem pak říkal: „Chce-li kdo jít za mnou, ať zapře sám sebe a každý den vezme svůj kříž a následuje mne.


   Vidíte to? Nejen že se kvůli tomu z Vás nestane otrok či loutka bez vlastní vůle, budete naopak muset použít nejspíš všechnu svou vůli na potvrzení toho, že to myslíte vážně. Bůh Vám Vaši svobodnou vůli brát nebude - vždyť je to On, kdo Vám ji dal. Vy sami musíte dalo by se říci v každodenních splátkách Bohu vydávat svůj život tím způsobem, že se pokaždé budete svobodně rozhodovat k tomu, že zapřete sami sebe a půjdete za Bohem! Zapřít sám sebe znamená vědomě sesadit z trůnu naše JÁ (já chci, já cítím, já si myslím) a naše touhy, a dát přednost Božím plánům a druhým lidem.


   Ještě se Vám zdá, že z Vás nic nezbude, pokud svůj život podřídíte Bohu? Myslím, že ne. Opak je pravdou. Budete potřebovat mnoho sil, víry, odhodlání a vytrvalosti, abyste se mohli stát Ježíšovými následovníky (učedníky)! Na této každodenní cestě rozhodování, následování Božích plánů a braní (a nesení) vlastního kříže se Váš charakter bude postupně proměňovat do Ježíšovy podoby. A to je také jedním z hlavních cílů - abychom zjevovali Boží charakter na svém životě.

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.29 (7 hlasů)