Duchovní pozadí filmů

   Rád bych zde otevřel téma duchovního vlivu a pozadí u televizních pořadů, filmů, pohádek, knih, hudby a her. Rád bych řekl, že tomu opravdu rozumím, ale nebyla by to pravda. Vím však, že je potřeba o tom mluvit, protože se nejedná o zanedbatelný vliv.


   Televizní reklama je velice drahá nejen proto, že ji vidí mnoho lidí, ale především proto, že je opravdu účinná. Čím více smyslů reklama „zasáhne“, tím větší má šanci na úspěch. A právě proto vedou filmové reklamy, namluvené reklamy v rádiích, poté bilboardy, animované internetové reklamy, pestrobarevné inzeráty, a až někde ke konci je reklama ve formě prostého textu. Pracuji v reklamě coby grafik a programátor, a tak otázku efektivity musím prakticky denně řešit.


   Nikdo není vůči vlivu reklamy imunní, a je samozřejmé, že ani vůči vlivu filmů, mluveného a psaného slova. Bohužel tento vliv nespočívá pouze v tom, že si místo kontrolované vody z vodovodu lidé kupují cca. 200 krát dražší vodu, která má maminku v Novohradských horách, ale ovlivňovány jsou i naše postoje a myšlení prakticky v každé oblasti.


   Ten základní vliv všichni známe. To, co během dne (a hlavně před spaním) uvidíme, to potom často ovlivní náš spánek. Podíváte-li se na nějaký krvavý thriller, je dost pravděpodobné, že se Vám o tom, nebo o nějaké variaci příběhu, bude v noci zdát. Budete-li sledovat nějaké porno či erotiku, budete mít pravděpodobně nějaké erotické sny. Budete-li dlouho hrát nějakou počítačovou hru, bude Vás postava, kterou ve hře představujete, nějakým způsobem ovlivňovat. Hrajte delší dobu závody rallye, a druhý den uvidíte vliv na svou jízdu autem v reálném provozu.


   Kromě tohoto vlivu, který je sám o sobě dost výrazný, je zde ještě duchovní pozadí a vliv. Nevím, jak to funguje, ale jisté je, že zde tento vliv je. Mohl jsem se vícekrát setkat s tím, že např. lidé se zálibou ve sledování hororů mají často problémy s démony, kteří do jejich života vstoupili právě kvůli sledování hororů. Viděl jsem, jak démoni přebírají vládu nad člověkem, a čerpají obrovskou sílu ze skladeb skupiny Era. Díval jsem se po těchto zkušenostech na internetové stránky tohoto hudebního projektu, a autor textů (Eric Levi) tam psal, že se u části skladeb jedná o „pseudo-latinu“, tedy vymyšlený jazyk s koncovkami a intonací podobnou latině. Podle efektu bych řekl, že je to spíše nějaká „démonština“. Nejsmutnější na tom všem je, že jsem si do těchto zážitků sám ničeho nevšiml, a že se mi ty melodie také líbily. Era má milióny prodaných nosičů po celém světě a fanoušky i z řad křesťanů. Když zabrousíte na nějakou internetovou diskuzi týkající se skupiny Era, uvidíte nejspíš samé obdivné komentáře lidí o tom, jak je tato hudba uklidňuje, jak je dobíjí energií, jak jim přináší mystické uspokojení apod.


   Nikdy jsem však neslyšel žádné varování. Nejspíš budou následovat nesouhlasné reakce i k tomuto článku, ale je mi to celkem jedno – chci každého varovat. Křesťané se často „chlubí“, že jsou znovuzrození, že jsou plní Ducha svatého apod., ale pokud nejsme schopni rozpoznat ani takovouto práci toho zlého, měli bychom raději mlčet a prosit Boha o skutečnou moudrost, duchovní citlivost a rozeznání.


   Nemám ponětí, jak je tomu s dalšími kapelami, ale počítám, že Era nebude jedinou výjimkou.


   Vraťme se zpět k filmům, televizním seriálům i pohádkám. Bereme jako samozřejmý fakt, že např. pohádky obsahují nějaké poučení, nějaké poselství: „Dobro vítězí nad zlem, odvážným přeje štěstí, štěstí mohou mít i chudí a prostí apod.“ Kromě toho však často přinášejí i další duchovní poselství. Pohádky jsou plné kouzel a magie, a připravují podvědomě děti na to, že je to realita. A ona magie bohužel je realita.


   Filmy často mívají duchovní poselství a pozadí. Někdy se jedná o pravdivé poselství, častěji však o nepravdivé, s podobným efektem, jaký jsem zmiňoval u pohádek. Např. podvědomě připravují lidi na existenci mimořádných schopností (léčitelských, jasnovidných, telepatických, telekinetických apod.), a vyvolávají touhu nějakou takovou schopnost mít. Jen se podívejte do programu televize, kolik tam najdete filmů a seriálů, které jsou vlastně na těch mimořádných schopnostech založeny!


   Jak jsem se již zmínil, výjimečně nás některé filmy mohou překvapit svým pravdivým poselstvím. Např. 1. díl filmu Matrix je prakticky přesným obrazem duchovní situace zde na zemi. Nebo když se např. podíváte na scifi seriál Hvězdná brána SG1, jsou jednou z hlavních „postav“ Goauldi, zlí parazité využívající lidí coby hostitelů, kteří když převezmou vládu nad člověkem, disponují velkými znalostmi, schopnostmi a mocí. To je velmi přesný obraz démonů.


   Nechci nikoho strašit. Mojí touhou je, abychom přemýšleli o možném vlivu toho, na co se chceme dívat, nebo na co chceme nechat dívat naše děti...

 

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.75 (8 hlasů)