Povrchní pitomci

   Je možné, že se vás ten nadpis článku nějak dotknul, ale brzy pochopíte, o čem mluvím. A je možné, že mi i dáte za pravdu. Chtěl bych se nyní zmínit o tom, jak vnímáme a posuzujeme lidi kolem sebe, a také o tom, jakým způsobem to dělá Bůh. Pokud se v něčem ze zmiňovaných věcí poznáte, můžete mi věřit, že jsem to nepsal o Vás :-)


   Ani vlastně přesně nevím, proč to tak je, ale je jisté, že naprostá většina lidí se řídí podle toho, co je vidět - podle vnějších znaků. Jsme schopni (často nesprávně) posoudit (a někdy i rovnou odsoudit) člověka po jediném pohledu. Co všechno určuje naši přijatelnost a žádoucnost pro druhé, a co všechno určuje přijatelnost a žádoucnost druhých pro nás? Co všechno je pro nás často velice důležité až zásadní? Pokusím se zmínit jen letmo: barva kůže, barva vlasů, množství vlasů, střih a účes, výška, hmotnost, velikost břicha, nohou, pozadí, svalů, prsou, pohlaví, značka a kvalita oblečení, obuv, hodinky, šperky, nehty, zuby, brýle, pleť, věk, hlas, parfém, barva očí, tvar nosu, tvar a velikost brady, výraz tváře, zaměstnání, plat, automobil, movitý a nemovitý majetek, tituly, sláva, sportovní výkony, technické a jiné dovednosti apod.


   Co jsme to za tvory, když o přijatelnosti či nepřijatelnosti dokáže rozhodovat několik centimetrů ve výšce, obvodu pasu či hrudníku, 10 kg pod a nebo nad doporučenou hmotnost, účes či značka oblečení? Jak mohou rozhodovat tak nepodstatné věci, které je často možné změnit během okamžiku?


   Vybíráme si podle toho, co lahodí našemu oku – ženy, muže, jídlo, … A výsledek tohoto přístupu? Dozlatova upečená kachna s dvěma druhy zelí a knedlíky kolem dokola talíře možná na první pohled vypadá lépe než nějaké dušené dietní maso na zelenině, ale jejich dlouhodobější konzumace přinese velmi odlišné výsledky. Na krásnou ženu či muže může být opravdu pěkný pohled, ale pro život s nimi jsou důležitější věci než vzhled....

 

 

   Jak to vidí Bůh?

   Ať se již zamýšlíme nad jakýmkoli přístupem a postojem, nad jakýmkoli charakterovým rysem, Bůh je pro nás vždy tím nejlepším příkladem. Navíc od nás nechce nic jiného, než abychom Mu byli co nejvíc podobni. A naštěstí ani v této oblasti nás bible nenechává bez dobrých rad, varování a doporučení.


Přísloví 31, 30: Půvab je klamný, krása je nicotná, ale žena, která se bojí יהוה, bude chválena.

1. Samuelova 16, 7: יהוה však Samuelovi řekl: Nehleď na jeho vzhled ani na jeho velkou výšku, neboť jsem ho zavrhl, jelikož se nedívám na to, na co se dívá člověk. Vždyť člověk se dívá na to, co má před očima, ale יהוה se dívá na srdce.

1. Samuelova 13, 12-14: řekl jsem si: Teď Pelištejci sestoupí proti mně do Gilgálu a já jsem si neudobřil יהוה tvář. Tak jsem se odvážil a přinesl jsem zápalnou oběť. Samuel řekl Saulovi: Jednal jsi bláznivě, že jsi nezachoval příkaz יהוה, svého Boha, který ti dal. Vždyť tak by יהוה upevnil tvé království nad Izraelem navěky. Teď ale tvé království neobstojí. יהוה si vyhledal muže podle svého srdce a ustanovil ho vévodou nad svým lidem, protože jsi nezachoval to, co ti יהוה přikázal.


   Často se pyšníme tím, co jsme dostali od Boha, a tím, co lahodí oku, a přitom zapomínáme na to, co je skryté. Zapomínáme na srdce. Oko je však často klamavé a krása dokáže i zabíjet.


   Píši poměrně tvrdě, protože se mne to také týká. I já se někdy nechám oklamat a ovlivnit vnějšími znaky, dříve, než poznám srdce člověka. Ale chci to změnit. Možná bychom potřebovali na nějakou dobu oslepnout, abychom pochopili, jak málo podstatné ty vnější znaky jsou. Abychom uviděli, že tím, na čem skutečně záleží, je srdce člověka.


   Pro Boha je krásné vše, co stvořil. Nikdo z nás pro Něho není ošklivý. Jeho pohled je jednoznačný: „Podstatné je srdce!

 
   Moc bych si přál, aby nám to došlo dříve, než budeme muset projít nějakou těžkou zkouškou, která nás tomu naučí.

 

 

Libor Diviš

Chcete se k článku vyjádřit?

Pošlete mi komentář přímo na e-mail!

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (6 hlasů)